Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Box |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Noise reduction | |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Flip & mirror | |
| Frame rate | 30 fps |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Privacy masking | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Video streaming |
| Minimum illumination | 0.01 lx |
| Viewing angle, horizontal | 180 ° |
| Viewing angle, vertical | 120 ° |
| Viewing angle, diagonal | 180 ° |
| Camera shutter speed | 1/5 - 1/32000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Zoom capability | |
| Digital zoom | 48 x |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 2.2 |
| Fixed focal length | 1.45 mm |
| Password protection | |
| HTTPS encryption | |
| Video motion detection |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | 802.1X, ARP, Bonjour, CIFS/SMB, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IGMPv3, IPv4, IPv6, NTP, PPPoE, QoS (CoS/DSCP), RTSP/RTP/RTCP, SMTP, SNMP, SSL, TCP/IP, TLS 1.2, UDP, UPnP |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of users | 10 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Voice codecs | G.711, G.726 |
| Built-in microphone | |
| Audio system | 1-way |
| Width | 115 mm (4.49 ") |
| Depth | 65 mm (2.54 ") |
| Height | 59 mm (2.3 ") |
| Weight | 338 g (0.75 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.