Back to Top
| Type | CCTV security camera |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Auto-tracking | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Maximum operating distance | 500 m |
| Fog proof |
| Form factor | Box |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Housing material | Metal |
| Video intelligence analytic | |
| Supported video modes | 1080p |
| Noise reduction | |
| Privacy masking | |
| Frame rate | 30 fps |
| Image stabilizer | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Highlight Compensation (HLC) |
| Minimum illumination | 0.01 lx |
| Viewing angle, horizontal | 62.8 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 36.8 u00b0 |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 2 - 1/33000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 32 x |
| Digital zoom | 16 x |
| Number of lenses | 1 |
| Detect distance | 1973 m |
| Observe distance | 789.2 m |
| Recognize distance | 394.6 m |
| Focus | Motorized/Manual |
| Identify distance | 197.3 m |
| Auto focus | |
| Focal length range (f-f) | 4.44 ~ 142 mm |
| Video motion detection | |
| Active tampering alarm |
| Connectivity technology | Wired |
| RS-485 ports | 1 |
| BNC output ports | 1 |
| Width | 72 mm (2.81 ") |
| Depth | 137.25 mm (5.35 ") |
| Height | 63.9 mm (2.49 ") |
| Weight | 451 g (0.99 lbs) |
| Power source type | DC |
| Power consumption (max) | 6 W |
| DC output voltage | 12 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.