Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Number of languages | 17 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, ITA, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Fog proof |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| IK code | IK10 |
| Housing material | Aluminium |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Video compression formats | H.264, H.265 |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1600 x 1200 (UXGA),2592 x 1944,2688 x 1520,3840 x 2160 |
| Noise reduction | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Flip & mirror | |
| Privacy masking | |
| Frame rate | 30 fps |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Image stabilizer | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Video streaming |
| Minimum illumination | 0.05 lx |
| Viewing angle, horizontal | 114 ° |
| Viewing angle, vertical | 62 ° |
| Viewing angle, diagonal | 133 ° |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/5 - 1/12000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 3 x |
| Number of lenses | 1 |
| Focus | Motorized |
| Maximum aperture number | 2.8 |
| Minimum aperture number | 1.2 |
| Detect distance (wide) | 49.9 m |
| Identify distance (wide) | 5 m |
| Detect distance (tele) | 209.9 m |
| Focal length range (f-f) | 2.8 - 8.4 mm |
| Identify distance (tele) | 21 m |
| Closest focusing distance | 0.7 m |
| Observe distance (wide) | 19.9 m |
| Observe distance (tele) | 83.9 m |
| Recognize distance (wide) | 10 m |
| Recognize distance (tele) | 42 m |
| IP address filtering | |
| Mirror | |
| Motion sensor | |
| HTTPS encryption | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Defocus, Face detection |
| Video motion detection | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS |
| Alert notification type | |
| Active tampering alarm | |
| Anti-flicker |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SDHC, SDXC |
| Flash memory | 512 MB |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 40 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP (TCP, UDP Unicast) |
| Number of users | 20 user(s) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Quality of Service (QoS) support |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | |
| Composite video out | 1 |
| Audio formats supported | AAC-LC, ADPCM, G.711 μ-law, G.726 |
| Sample rate | 16 kHz |
| Audio detection |
| Height | 368.6 mm (14.38 ") |
| Diameter | 91 mm |
| Weight | 2200 g (4.85 lbs) |
| Power source type | AC, DC, PoE |
| AC input voltage | 24 V |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 14.5 W |
| Power consumption (typical) | 11.2 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 10.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.