Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| IK code | IK10 |
| Housing material | Aluminium |
| Maximum resolution | 1945 x 1097 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Video intelligence analytic | |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Noise reduction | |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Flip & mirror | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Privacy masking | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Video streaming | |
| Image stabilizer |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.008 lx |
| Tilt angle range | 0 - 90 \u00b0 |
| Pan range | 0 - 360 \u00b0 |
| Angle of rotation | 90 \u00b0 |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Number of lenses | 2 |
| Security algorithms | EAP-TLS |
| Anti-flicker | |
| Video motion detection | |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 1280 MB |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3bt |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Microphone in |
| Voice codecs | G.711ulaw, G.726 |
| Audio formats supported | AAC-LC, ADPCM |
| Height | 116.5 mm (4.54 ") |
| Diameter | 251 mm |
| Weight | 3000 g (6.61 lbs) |
| Power source type | AC |
| Power consumption (max) | 33 W |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Certification | CE |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.