Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels | 8.3 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265, MPEG |
| Video compression formats | H.264, H.265 |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| Frame rate | 30 fps |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.14 lx |
| Tilt angle range | -75 - 75 \u00b0 |
| Pan range | -180 - 180 \u00b0 |
| Angle of rotation | 350 \u00b0 |
| Camera shutter speed | 1/8500 - 1/5 s |
| Adjustment shutter speed | Auto |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Focal length range (f-f) | 4.3 - 8.6 mm |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, HTTP, HTTP/2, HTTPSa , SSL/TLSa , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, Bonjour, UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS, DynDNS, NTP, RTSP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMP, RTCP, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SOCKS, SSH, SIP, LLDP, MQTT v3.1.1, Syslog |
| Connectivity technology | Wired |
| Audio system full duplex | |
| Audio formats supported | AAC-LC, ADPCM, PCM |
| Height | 104 mm (4.06 ") |
| Diameter | 149 mm |
| Weight | 800 g (1.76 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 11.8 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 8.6 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Manual | |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
