Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Rate limiting | |
| Port mirroring | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Link aggregation | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Switching capacity | 880 Gbit/s |
| Throughput | 654 Mpps |
| MAC address table | 29490 entries |
| Latency (1 Gbps) | 4.24 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.5 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Transmission distance (max) | 10 km |
| DHCP features | DHCP server |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) |
| Routing protocols | BGP, BGP4, IP, OSPF |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Flash memory | 32 MB |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 2880 W |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 385 mm (15.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 6020 g (13.27 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.