Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Console port | USB |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| Link aggregation | |
| 10G support |
| Switching capacity | 880 Gbit/s |
| Throughput | 660 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 4.24 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.5 µs |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8192 MB |
| Power source | AC |
| Power consumption (max) | 2880 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 90 W |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 385 mm (15.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 6710 g (14.79 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
