Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| SFP28 ports quantity | 12 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support |
| Switching capacity | 1000 Gbit/s |
| Forwarding rate | 744.04 Mpps |
| MAC address table | 32000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9198 |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| Mean time between failures (MTBF) | 265650 h |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 715 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 230 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 445 mm (17.36 ") |
| Depth | 409 mm (15.95 ") |
| Height | 43.9 mm (1.71 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
