Back to Top
| Device type | HDD |
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Hybrid hard drive (H-HDD) cache memory | 128 GB |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Average latency | 4.2 ms |
| Hard drive sustained transfer rate | 191 MiB/s |
| Bytes per sector | 512 |
| RoHS compliance |
| Power consumption (typical) | 8.1 W |
| Power consumption (idle) | 5.9 W |
| Input voltage | 5, 12 V |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating vibration | 1.08 G |
| Non-operating vibration | 3.8 G |
| Operating shock | 65 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Width | 101.6 mm (3.96 ") |
| Depth | 147 mm (5.73 ") |
| Height | 26.1 mm (1.02 ") |
| Weight | 640 g (1.41 lbs) |
| Manual | |
| Storage drive adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.