Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Pitch reading angle | -60 - 60 \u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 70000 lx |
| Interface | USB + RS-232 + RS-485 + Keyboard Wedge |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 5 V |
| Power consumption | 140 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 180 mm (7.02 ") |
| Depth | 66 mm (2.57 ") |
| Height | 97 mm (3.78 ") |
| Weight | 125 g (0.28 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.