Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 1040 x 720 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | CMOS |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Dot Code A |
| Pitch reading angle | -65 - 65 u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth, USB |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP40 |
| Product colour | Black |
| Print contrast | 25 % |
| Power source type | Battery, USB |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 2730 mAh |
| Width | 64 mm (2.5 ") |
| Depth | 166 mm (6.47 ") |
| Height | 84 mm (3.28 ") |
| Weight | 190 g (0.42 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.