Back to Top
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express |
| Storage drive size | M.2 " |
| Maximum storage capacity | 2 TB |
| USB connectivity | |
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Female connector |
| USB ports quantity | 1 |
| Product type | SSD enclosure |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Silver |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE |
| Country of origin | China |
| Plug and Play |
| Power source type | USB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Weight | 40.8 g (0.09 lbs) |
| Width | 32 mm (1.25 ") |
| Depth | 107.9 mm (4.21 ") |
| Height | 9.9 mm (0.39 ") |
| Manual | |
| Screws included | |
| Screwdriver included | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C to USB Type-C |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
