Back to Top
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2 |
| Storage drive size | M.2 " |
| Supported storage drive lengths | 30,42,60,80 mm |
| USB connectivity | |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Female connector |
| USB ports quantity | 1 |
| Integrated USB cable |
| Product type | SSD enclosure |
| LED indicators | Activity, Power |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.3 m |
| Mean time between failures (MTBF) | 112000 h |
| Chipset | Realtek - RTL9210B |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| UASP support |
| Power source type | USB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Weight | 52 g (0.11 lbs) |
| Width | 35 mm (1.37 ") |
| Depth | 106 mm (4.13 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 75 g |
| Manual | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C to USB Type-C |
| Master carton width | 364 mm |
| Master carton length | 305 mm |
| Master carton height | 415 mm |
| Quantity per master carton | 40 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
