Back to Top
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Hot-swap |
| Interface | SAS / SATA I/II/III |
| Number of expansion bays total (free) | 1 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power, Status |
| Material | SECC |
| RoHS compliance |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Plug and Play |
| Weight | 400 g (0.88 lbs) |
| Width | 101.5 mm (3.96 ") |
| Depth | 135 mm (5.27 ") |
| Height | 25.6 mm (1 ") |
| Dimensions (WxDxH) | 101.5 x 135 x 25.6 mm |
| Host interface | 2x 7-pin SATA |
| Drive bays size | 3.5 " |
| Device type | SSD & HDD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
