Back to Top
With its 800 MHz CPU, the high-performance print controller produces high-quality color prints quickly.
It also has a short warm-up period and reduces the time-to-first-page printing to 9.5/10.5 seconds for b/w and color.
For more productivity, the device has Wi-Fi and LAN connectivity, as well as mobile printing support for easy and professional document output. This makes it perfect for office tasks that need to be done quickly and efficiently.
| Standard printer languages | Microsoft XPS, PCL 5c, PCL 6, PCL XL, PostScript 3 |
| Colour | |
| Maximum resolution | 9600 x 600 DPI |
| Duplex printing | |
| Number of print cartridges | 3 |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Warm-up time | 29 s |
| Time to first page (black, normal) | 9.5 s |
| Time to first page (colour, normal) | 10.5 s |
| Standard input capacity | 250 sheets |
| Maximum input capacity | 550 sheets |
| Multi-Purpose tray capacity | 50 sheets |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Maximum number of paper trays | 2 |
| Paper input type | Cassette, Paper tray |
| Standard output capacity | 150 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Letter (media size) |
| Standard tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 220 g/m² |
| Duplex media weight | 60 - 120 g/m² |
| Custom media width | 70 - 216 mm |
| Custom media length | 148 - 356 mm |
| Ethernet LAN | |
| Network ready | |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi Direct |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0, Wireless LAN |
| Maximum internal memory | 512 MB |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC |
| Internal memory | 512 MB |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Product colour | White |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (typical) | 375 W |
| Power consumption (standby) | 0.9 W |
| Power consumption (ready) | 33 W |
| Printing noise level | 49 dB |
| Noise level (ready) | 30 dB |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| Energy Star certified |
| Width | 410 mm (15.99 ") |
| Depth | 410 mm (15.99 ") |
| Height | 329 mm (12.83 ") |
| Weight | 21000 g (46.3 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.