Commercial TVs for Small Business - Showcase Your Small Business - Any Way You Want. In Ultra HD, a commercial with vibrant colors is shown.
A mouse, remote, or even your smartphone can be used to alter a hanging menu. An informational display that automatically turns on and off during business hours. These are just a handful of the fantastic ways LG's commercial TVs for small businesses may be put to use.
With the LG 32-inch FHD 1080p Signage Display's automated 4K Upscaler, you can elevate your business communications to the next level. This method converts Full HD content to ULTRA HD quality, ensuring that your images are crisp, clear, and bright in any setting.
The webOS Smart Signage Platform from LG offers a user-friendly interface. It provides basic app development tools such as SDK (Software Development Kit), SCAP (Security Content Automation Protocol), and sample applications to SI (System Integrator) or developers.
By providing simple connections with external sensors such as GPIO, NFC/RFID, temperature sensors, and others through USB plug-in, webOS 6.0 helps quickly deliver additional options.
Using the Control Manager, an embedded web monitoring solution, you may control and monitor the state of the SM5J series displays in different places in real time. It may be accessed from any internet-connected device, allowing you to respond to situations quickly and flexibly.
The SM5J Series has been Crestron Connected certified for smooth connection and automatic management with professional AV controls.
The optional LG ConnectedCare service, a cloud service solution provided by LG, makes maintenance simple and quick. It helps to support the stable functioning of customers' enterprises by remotely managing the state of displays in client workplaces for problem diagnostics and remote-control services.
LG's Promota, a basic advertising assistant that allows you to easily produce display content, is compatible with the SM5J-B. You may use Promota to create an online presence for your business and send information like event news, seasonal menus, discounts, and more, all while receiving recommendations for easy-to-use templates appropriate to your industry.
Shop management can deliver coupons and information in real time using Beacon and Bluetooth Low Energy (BLE). On a Wi-Fi network, content mirroring across devices is possible. The SM5J series functions as a virtual router that can also serve as a mobile device's wireless access point.
| Display diagonal | 32 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 10 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1100:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200 mm |
| Bezel width (side) | 13 mm |
| Bezel width (top) | 13 mm |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Bezel width (bottom) | 18 mm |
| Wi-Fi | |
| Purpose | Universal |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Ambient light sensor | |
| HDCP |
| Ethernet LAN | |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | |
| RS-232C | |
| USB version | 2.0 |
| Remote (IR) input | 1 |
| Power consumption (typical) | 55 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Heat dissipation | 187.67 BTU/h |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Width (with stand) | 729.4 mm |
| Depth (with stand) | 154.2 mm |
| Height (with stand) | 481 mm |
| Weight (with stand) | 6500 g |
| Handheld remote control | |
| Cables included | AC, HDMI |
| Display technology | IPS |
| 729.4 | |
| 55.5 | |
| 428.9 | |
| 8 | |
| 5700 | |
| 2.2 | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
