Back to Top
| Display diagonal | 55 " |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Touchscreen |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200 mm |
| Placement supported | Indoor |
| TV tuner integrated | |
| Wi-Fi | |
| Analog signal format system | NTSC |
| Digital signal format system | ATSC |
| HDCP |
| Ethernet LAN | |
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDMI version | 2.0 |
| DVI port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | |
| DC-in jack | |
| USB ports quantity | 2 |
| Power consumption (typical) | 165 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating system installed | Android |
| Internal memory | 16 GB |
| Video formats supported | AVC, AVI, H.264, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9, WMV9 |
| Audio formats supported | AAC, DTS, MP3, WMA, WMA-PRO |
| Image formats supported | BMP, GIF, JPG, PNG |
| Handheld remote control | |
| Remote control type | 22AV1905A/12 |
| Display technology | LED |
| 84.3 | |
| Google Play, Google Play Games, Google Play Movies, YouTube | |
| 711.7 | |
| 2.2 | |
| 11521 | |
| Y | |
| ENERGY STAR | |
| 1226.82 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.