Back to Top
32", 1920 x 1080, FullHD, 400 nit, 5000:1, 8 ms, DP, HDMI, USB, RJ45, Wi-fi,725.1 x 419.6 x 34.6 mm, 5700 g
It supports 16/7 operation and has a brightness of 400 nits. The display features a symmetric design for seamless wall mounting, a cable guide to keep cables hidden, and Dynamic Crystal Display for enhanced color expression. It also offers HDR+ compatibility for converting standard definition content to HDR quality.
The display is equipped with an embedded MagicINFO Player S6 powered by Tizen 4.0 and has an 8ms response time. The QM32R-B is EMC class B compliant and registered by EPEAT for sustainability.
| Display diagonal | 32 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Pixel pitch | 0.36 x 0.36 mm |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200 mm |
| Bezel width (side) | 8.8 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (top) | 8.8 mm |
| Bezel width (bottom) | 8.8 mm |
| Wi-Fi | |
| Purpose | Universal |
| HDCP |
| Ethernet LAN | |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| DVI port | |
| RS-232 interface | |
| USB port | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB ports quantity | 2 |
| Power consumption (typical) | 44 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Computer system | |
| Built-in processor | |
| Processor model | Cortex-A72 |
| Processor cores | 4 |
| Operating system installed | Tizen 4.0 |
| Width | 725.1 mm (28.28 ") |
| Depth | 34.6 mm (1.35 ") |
| Height | 419.6 mm (16.36 ") |
| Weight | 5700 g (12.57 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Package width | 812 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 512 mm |
| Package weight | 8000 g |
| Display technology | LED |
| Annual energy consumption | 64 kWh |
| 2.2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.