Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Recommended usage | Universal |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black, Blue |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver type | Nano |
| On/off switch |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 61.5 mm (2.4 ") |
| Depth | 35.2 mm (1.37 ") |
| Height | 97.7 mm (3.81 ") |
| Mouse weight | 70.5 g |
| Receiver width | 14.4 mm |
| Receiver depth | 18.7 mm |
| Receiver height | 6.6 mm |
| Receiver weight | 2 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
