Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Frequency band | 2.4 - 2.483 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver type | Nano |
| Certification | CE, FCC |
| Ergonomic design | |
| Vertical design |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Power consumption | 35 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Width | 60 mm (2.34 ") |
| Depth | 35 mm (1.37 ") |
| Height | 115 mm (4.49 ") |
| Mouse weight | 120 g |
| Receiver width | 18 mm |
| Receiver depth | 42 mm |
| Receiver height | 8 mm |
| Receiver weight | 5 g |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 220 g |
| Quantity per pallet | 156 pc(s) |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.