Back to Top
| Device interface | USB |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 1 m |
| Power consumption | 90 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Width | 109.64 mm (4.28 ") |
| Depth | 59.81 mm (2.33 ") |
| Height | 38.3 mm (1.49 ") |
| Mouse weight | 90.718 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
