Back to Top
| Device interface | RF Wireless+USB |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Recommended usage | PC/notebook |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Grey, Red |
| Wireless receiver interface | USB |
| LED indicators | Y |
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95 % |
| Width | 61.08 mm (2.38 ") |
| Depth | 106 mm (4.13 ") |
| Height | 33 mm (1.29 ") |
| Mouse weight | 60 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.