Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2 GB |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| NVM Express (NVMe) version | 2.0 |
| Memory type | 3D NAND |
| Random read (4KB) | 1300000 IOPS |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Sequential read speed (ATTO) | 10300 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 8700 MB/s |
| TRIM support | |
| Component for | PC |
| TBW rating | 1200 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Power consumption (max) | 5.9 W |
| Power consumption (idle) | 50 W |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | 40 - 85 °C |
| Width | 22 mm (0.86 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 2.15 mm (0.08 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
