Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Notebook |
| SSD form factor | 2.5" |
| Interface | Serial ATA |
| Width | 7 mm (0.27 ") |
| Depth | 7 mm (0.27 ") |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.