Back to Top
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Read speed | 535 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Memory type | 3D TLC |
| Hardware encryption | |
| Component for | PC/notebook |
| SSD form factor | 2.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| Height | 7 mm (0.27 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.