Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hardware encryption | |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| ECC | |
| Component for | PC/Notebook |
| TBW rating | 1600 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| SSD form factor | 2.5" |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Operating voltage | 5 V |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.33, Kernel 3.12, Kernel 3.17, Kernel 3.3, Kernel 4.6.4, Linux Kernel 5.10, Linux Kernel 5.11, Linux Kernel 5.12, Linux Kernel 5.13, Linux Kernel 5.14, Linux Kernel 5.15, Linux Kernel 5.8, Linux Kernel 5.9 |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating vibration | 20 G |
| Operating shock | 1500 G |
| Width | 69.9 mm (2.73 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 7 mm (0.27 ") |
| Weight | 45 g (0.1 lbs) |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.