Back to Top
| Form factor | Desktop |
| Type | Display calculator |
| Product colour | White |
| Cover |
| Conversion between | Decimal |
| Negation key | |
| Currency converter | |
| Exact/decimal approximation switch | |
| Tax calculation |
| Control type | Buttons |
| Digits | 12 digits |
| Display type | LCD |
| Display tilting | |
| Backlight display | |
| Display number of lines | 5 lines |
| Power source | AC/Battery |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 4 |
| Width | 254 mm (9.91 ") |
| Depth | 193 mm (7.53 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Weight | 567 g (1.25 lbs) |
| Housing material | Plastic |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.