Back to Top
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Minimum screen size compatibility | 17 " |
| Maximum screen size compatibility | 32 " |
| Mounting | Bolt-through |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Desk thickness (max) | 85 mm |
| Desk thickness (min) | 10 mm |
| Swivel angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Tilt angle range | -45 - 45 \u00b0 |
| Angle of rotation | 180 \u00b0 |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.