Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | RS-232 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Serial ports quantity | 2 |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| Flow control support | |
| Product colour | Green |
| Country of origin | China |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 72.8 mm (2.84 ") |
| Depth | 119.8 mm (4.67 ") |
| Height | 18 mm (0.7 ") |
| Weight | 54.4 g (0.12 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Manual | |
| Mounting brackets included |
| CE, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
