Back to Top
| Cable length | 7.6 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Plug and Play | |
| Ferrite bead | |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Number of conductors | 14 |
| Impedance | 75 Ω |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL2919 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Cable diameter | 9 mm |
| Weight | 818 g (1.8 lbs) |
| Package width | 42 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 312 mm |
| Package weight | 820 g |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
