Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Data transfer rate (max) | 2000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Chipset | Realtek RTL8111G |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab |
| Flow control support | |
| Jumbo frames support |
| LED indicators | Activity, Link |
| Wake-on-LAN ready | |
| Auto MDIX IEEE |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 8, Windows 10 Education, Windows 7 Enterprise x64, Windows 8 Enterprise, Windows 10 Education x64, Windows 7 Home Basic, Windows 8 Enterprise x64, Windows 10 Enterprise, Windows 7 Home Basic x64, Windows 8 Pro, Windows 10 Enterprise x64, Windows 7 Home Premium, Windows 8 Pro x64, Windows XP Home, Windows 10 Home, Windows 7 Home Premium x64, Windows 8 x64, Windows XP Home x64, Windows 10 Home x64, Windows 7 Professional, Windows 8.1, Windows XP Professional, Windows 10 Pro, Windows 7 Professional x64, Windows 8.1 Enterprise, Windows XP Professional x64, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Starter, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 7 Starter x64, Windows 8.1 Pro, Windows 7 Ultimate, Windows 8.1 Pro x64, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8.1 x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2012 |
| Width | 102 mm (3.98 ") |
| Depth | 138 mm (5.38 ") |
| Height | 1.6 mm (0.06 ") |
| Weight | 100 g (0.22 lbs) |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 200 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Case colour | Yellow |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
