Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Wi-Fi |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3an, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Jumbo frames | 9000 |
| Jumbo frames support |
| Product colour | Blue |
| Auto-negotiation | |
| Compatible products | Synology RS422+, DS1522+ |
| Width | 45.38 mm (1.77 ") |
| Depth | 75.7 mm (2.95 ") |
| Height | 26.37 mm (1.03 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Interface type | PCIe 3.0 x2 |
| NAS/Storage server |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.