Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Data transfer rate | 8 GT/s |
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet,10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1as, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ad |
| LAN controller | Intel X550 |
| VLAN tagging | |
| iSCSI support |
| Product colour | Green, Silver |
| PCI Card form factor | Half-height (low-profile) |
| Product family | Intel 10 Gigabit server adapter |
| Product series | Intel® Ethernet Converged Network Adapter X550 Series |
| Intel Flexible Port Partitioning | |
| Ethernet adapter ARK ID | 88209 |
| Intelligent Offloads | |
| Number of VLANs | 4096 |
| iWARP/RDMA | |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | |
| Fiber Channel over Ethernet | |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.0 |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | |
| Intel Data Direct I/O Technology | |
| On-chip QoS and Traffic Management |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Linux operating systems supported | Red Hat Enterprise Linux WS 5.0, Red Hat Enterprise Linux WS 6.0, SUSE Linux Enterprise Desktop 10, SUSE Linux Enterprise Desktop 11 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 R2 x64, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 R2 x64 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Cable type | RJ-45 Category-6 up to 55m; Category-6A up to 100m |
| Intel Virtualization Technology for Connectivity (VT-c) | |
| Interface type | PCIe v3.0 (8.0GT/s) |
| Compatible operating systems | intel.com/support/EthernetOS |
| Halogen free | |
| Product type | 13 |
| Status | Launched |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
