Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | CardBus |
| Interface | WLAN |
| Data transfer rate (max) | 54 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rates supported | 6,9,12,24,36,48,54 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM, BPSK, CCK, OFDM, QPSK |
| Maximum operating distance | 1000 m |
| Frequency range | 2.412 - 5.825 GHz |
| Gain | 5 dBi |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,152-bit WEP, AES, TKIP, WPA, WPA2 |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Notebook | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.