Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | RS-232 |
| Interface | Ethernet |
| Supported data transfer rates | 10/100 Mbps |
| Data transfer rate (max) | 100 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Flow control support |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Supported network protocols | ICMP, IP, TCP, UDP, DHCP, BOOTP, Telnet, HTTP, RFC2217 |
| Product colour | Multicolour |
| Plug and Play |
| Recommended usage | PC&Notebook |
| Mac compatibility |
| Width | 102 mm (3.98 ") |
| Depth | 101 mm (3.94 ") |
| Height | 26 mm (1.01 ") |
| Weight | 235 g (0.52 lbs) |
| Package width | 170 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 509 g |
| Certification | Microsoft Certified Gold Partner, CE, ROHS, WEEE, TAA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Ports quantity | 1 |
| Dimensions (WxDxH) | 102 x 101 x 26 mm |
| Link/Act LED | |
| Package length | 235 mm |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 5 - 95 % |
| Compatible operating systems | Windows 7 32bit & 64bit, Windows Server 2008 32bit & 64bit, Windows Vista 32bit & 64bit, Windows Server 2003 32bit & 64bit, Windows XP 32bit & 64bit, Windows 2000 |
| Power supply type | DC |
| Package dimensions (WxDxH) | 170 x 235 x 62 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
