Back to Top
It delivers dependable 10 GbE connectivity over fiber cable, for 10GBASE-LR compliant networks, with a maximum distance of up to 10 km (6.2 mi).
Technical Specifications:
This SFP+ fiber module is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions.
StarTech has a wide range of SFP modules and direct-attach SFP cables that give you the ease of use and dependability you need to make sure your network works well.
The StarTech Advantage:
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3ae |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Cable type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Wavelength | 1310 nm |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Zinc steel |
| Hot-swap | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Mean time between failures (MTBF) | 2104865 h |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | |
| Duplex system | Full |
| Power consumption (typical) | 1.3 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 13.7 mm (0.53 ") |
| Depth | 56.6 mm (2.21 ") |
| Height | 12.5 mm (0.49 ") |
| Weight | 22 g (0.05 lbs) |
| Package width | 89 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 52 g |
| Certification | CE, FCC, UL |
| RoHS compliance |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
