Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SC/UPC |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Product colour | Silver |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Tx power (min) | 4 dBmW |
| Tx power (max) | 7 dBmW |
| Rx power (min) | -9 dBmW |
| Rx power (max) | -26 dBmW |
| Tx wavelength (min) | 1.577 nm |
| Tx wavelength (max) | 1.577 nm |
| Rx wavelength (max) | 1.27 nm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, UKCA |
| Fiber optic |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.