Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver type | LR |
| Cable type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Width | 12.7 mm (0.5 ") |
| Depth | 55.88 mm (2.18 ") |
| Height | 7.62 mm (0.3 ") |
| Weight | 68.03 g (0.15 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.