Back to Top
| Cable colour | Black |
| Connector gender | Male connector/Female connector |
| Cable length | 0.3 m |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Connector 2 | NEMA 5-15R |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector angle | 90 \u00b0 |
| AWG wire size | 16 |
| Cable type | SJT |
| Number of conductors | 3 |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 13 A |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 80 g |
| Width | 12 mm (0.47 ") |
| Depth | 300 mm (11.7 ") |
| Height | 10 mm (0.39 ") |
| Weight | 80 g (0.18 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
