Back to Top
| Number of memory card slots | 2 |
| Internal | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SD, SDHC, SDXC |
| Interface type | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Data transfer rate | 312 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Width | 63.9 mm (2.49 ") |
| Depth | 38.2 mm (1.49 ") |
| Height | 15.3 mm (0.6 ") |
| Weight | 15.8 g (0.03 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.