Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 23 " |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Maximum screen size compatibility | 55 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Rotating | |
| Height adjustment | |
| Angle of rotation | 3 ° |
| Tilt angle range | -15 - 8 ° |
| Swivel angle | 180 ° |
| Cable management | |
| Distance to the wall (max) | 595 mm |
| Distance to the wall (min) | 58 mm |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Product colour | Black, Silver |
| Anti-theft function |
| Wrench included | |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Number of washers included | 13 |
| Number of spacers included | 16 |
| Screws included | |
| Number of screws | 33 |
| Width | 450 mm (17.55 ") |
| Depth | 595 mm (23.21 ") |
| Height | 450 mm (17.55 ") |
| Weight | 6000 g (13.23 lbs) |
| Master carton width | 605 mm |
| Master carton length | 460 mm |
| Master carton height | 305 mm |
| Quantity per master carton | 1 pc(s) |
| Manual | |
| Package width | 585 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 6100 g |
| Mounting type | Wall |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
