Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 37 " |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Maximum screen size compatibility | 80 " |
| Suitable for | TV |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 100,200 x 200,300 x 300,300 x 200,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | -15 - 2 \u00b0 |
| Pivot angle | -90 - 90 \u00b0 |
| Swivel angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Distance to the wall (max) | 650 mm |
| Distance to the wall (min) | 70 mm |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, REACH |
| Decorative cover included | |
| Number of decorative covers included | 2 pc(s) |
| Anchors included | |
| Number of anchors included | 6 |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Washers included | |
| Number of washers included | 14 |
| Spacer included | |
| Number of spacers included | 16 |
| Screws included | |
| Number of screws | 30 |
| Width | 650 mm (25.35 ") |
| Height | 483 mm (18.84 ") |
| Weight | 13000 g (28.66 lbs) |
| Depth (max) | 70 mm |
| Manual | |
| Package width | 546 mm |
| Package depth | 726 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 13620 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
