Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 13 " |
| Maximum weight capacity | 14 kg |
| Maximum screen size compatibility | 30 " |
| Suitable for | Computer monitor |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Height adjustment | |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Pan range | -180 - 180 \u00b0 |
| Cable management | |
| Tilt angle range | -15 - 90 \u00b0 |
| Distance to the wall (max) | 520 mm |
| Product colour | Silver |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, TAA, REACH |
| Screws included | |
| Number of screws | 6 |
| Manual | |
| Package width | 139 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 339 mm |
| Package weight | 1900 g |
| Screw type | M3 |
| Aluminium |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
