Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 32 " |
| Maximum weight capacity | 45 kg |
| Maximum screen size compatibility | 70 " |
| Suitable for | Computer monitor / TV |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,300 x 200,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | -8 - 5 \u00b0 |
| Pivot angle | -90 - 90 \u00b0 |
| Swivel angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Cable management |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic, Steel |
| RoHS compliance |
| Adapter bracket included | |
| Number of adapter brackets included | 4 |
| Wrench included | |
| Washers included | |
| Number of washers included | 14 |
| Spacer included | |
| Number of spacers included | 16 |
| Screws included | |
| Number of screws | 38 |
| Width | 643 mm (25.08 ") |
| Depth | 517 mm (20.16 ") |
| Height | 418 mm (16.3 ") |
| Weight | 7100 g (15.65 lbs) |
| Mounting kit | |
| Manual | |
| Package width | 410 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 66 mm |
| Package weight | 7100 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
