Back to Top
Add style without sacrificing functionality. The sleek and lightweight MXV incorporates a modern V-shaped design with proven engineering to create a stable yet flexible platform for your LCD monitor or TV. With a slim profile, MXV offers 13" (33 cm) of height adjustment, integrated tilt and more—all on a swivel wall mount base. The arm’s adjustability helps increase viewing comfort, while its upscale finish leaves a stylish impression.
| Minimum screen size compatibility | 34 " |
| Maximum weight capacity | 9100 kg |
| Maximum screen size compatibility | 34 " |
| Suitable for | Computer monitor |
| Number of displays supported | 1 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 0 - 330 mm |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Pan range | 0 - 360 \u00b0 |
| Tilt angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Product colour | White |
| Weight | 2900 g (6.39 lbs) |
| Package width | 875 mm |
| Package depth | 238 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 3300 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.