Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard key switch | Mechanical key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Windows keys | |
| Multimedia keys | |
| Key travel distance | 4 mm |
| Keyboard keys operating life | 50 million characters |
| Wrist rest | |
| Actuation force | 45 g |
| Numeric keypad | |
| Cherry MX switch type | Red |
| Rollover | N-key rollover |
| Product colour | Black |
| Backlight | |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight colour | Various |
| Surface coloration | Monotone |
| Power source type | USB |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| User guide | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 17.2 x 139.2 x 403.3 mm |
| Keyboard weight | 952 g |
| OLED |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.