Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | PC/server |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | Trackball |
| Keyboard number of keys | 83 |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Wrist rest | |
| Numeric keypad |
| Product colour | Black |
| Backlight | |
| Surface coloration | Monotone |
| Certification | c-tick, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Cable length | 1.75 m |
| Mouse included | |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 500 DPI |
| Buttons quantity | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 370 x 139 x 19.6 mm |
| Keyboard weight | 563 g |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 720 g |
| Internal |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.