Back to Top
40 x 40 x 56mm, 4-pin PWM Fan Assembly
It is compatible with various Supermicro chassis including SC513F, SC515, and SC823M. The fan is used for cooling purposes and has a rated current of 0.7 A
| Suitable for | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 40 mm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Rotational speed (min) | 9600 RPM |
| Rotational speed (max) | 12000 RPM |
| Noise level (high speed) | 56 dB |
| Maximum airflow | 23 cfm |
| Maximum air pressure | 1.20 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan thickness | 56 mm |
| Rack capacity | 1U |
| Hot-Plug support | |
| Compatible products | SC513F, SC515, SC823M |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Maximum current | 0.7 A |
| Width | 40 mm (1.56 ") |
| Depth | 40 mm (1.56 ") |
| Height | 56 mm (2.18 ") |
| Mounting hole pattern (WxD) | 40 x 40 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.