Back to Top
| Suitable for rooms | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 120 mm |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Noise level (low speed) | 28.5 dB |
| Maximum airflow | 68 cfm |
| Maximum air pressure | 2.95 mmH2O |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Bearing type | Hydraulic |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Mean time between failures (MTBF) | 40000 h |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black, White |
| Power supply | 1.6 W |
| Voltage | 5 V |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 5 V |
| Rated current | 0.19 A |
| Maximum current | 0.32 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 25 °C |
| Width | 120 mm (4.68 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
