Back to Top
| Suitable for | Processor |
| Type | Heatsink |
| Supported processor sockets | LGA 4189 |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| Rotational speed (max) | 10000 RPM |
| Noise level (high speed) | 57.5 dB |
| Thermal Design Power (TDP) | 270 W |
| Fan connector | 4-pin |
| Mean time between failures (MTBF) | 198425 h |
| Product colour | Stainless steel |
| Certification | Supermicro |
| Voltage | 12 V |
| Fan dimensions (W x D x H) | 60 x 25 x 60 mm |
| REACH, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.